Глушківська ЗОШ І-ІІІ ст. Куп’янський р-н



0


Календар
«  Квітень 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930
Категорії розділу

Архів записів
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Волонтери

 

Засади волонтерської діяльності – це добровільність і доброчинність, законність і гуманність, гідність і відповідальність.

 «Поспішайте творити добро!» - звертався герой казки А.Сент-Екзюпері «Маленький принц». Можу без перебільшення сказати, що наш волонтерський загін повністю відповідає цьому  заклику. І це не випадково, адже волонтерський рух – це не новина для сільського жителя. С покон віку односельці допомагали одине одному. Не можливо уявити собі, щоб чито у далекому минулому, чито у сучасному селі будували хату без допомоги односельців – це так звана, толока. Як засний мур із частоколу, підіймаються селяни у лиху годину на допомогу сусіду чи знайомому. Тому, зводячи багатоповерхову будівлю волонтерства, ми ставили стіни на міцний, загартований часом фунтдамент людської доброти, чуйності, взаємодопомозі, небайдужості.

Формуванню загону волонтерів нашої школи передувало анкетування учнів, під час якого ми виявили учнів, бажаючих займатися волонтерством, з’ясували, чим діти захоплюються та який вид допомоги можуть надавати і вякий час.

До речі , хочу зауважити. що вчителі нашої школи і також я особисто виконуємо обов’язки консультантів та порадників, а ініціативу, організацію та виконання поставлених завдань беруть на себе діти-волонтери.

Отже, згідно з результатами анкетування та подальшого спілкування з учнями, з’ясувалося, що деякі діти мають можливість та бажання брати участь у різних акціях та справах, відгукуються на будь-яке прохання. Інші - з огляду на фізичні, емоційні, психологічні можливості, реалізують своє право волонтера тільки в якомусь одному напрямі.

На засадах волонтерства в нашій школі проходять вечори відпочинку, тематичні вечори, дискотеки для старшокласників, тренінги, організовуються змістовні перерви для учнів молодших класів.

Для того, щоб якісно працювати, підвищувати свою кваліфікацію, наші волонтери відвідують заняття в школі волонтерів при Куп’янському РЦСДМ.

Було б неправильно, якби турботи нашого волонтерського загону обмежилися б тільки організацією дозвілля учнівської молоді, адже волонтерство охоплює широкий спектр проблем, з якими стикається людство чи конкретна людина. Це і піклування про добробут і благополуччя конкретної людини, яка потрапила в скрутне становище безвихіддя та відчаю. Це і боротьба за життєспроможність нашої планети, від якої залежить або неминуча загибель або розквіт людської цивілізації. Це і турбота про здоров’я нашої нації. Тому для кращої реалізації поставлених завдань, волонтери працюють пліч-о-пліч з трьома пректами, створених в рамках громадсько активної школи – це проекти «Парк», «Милосердя», «Здоров’я». Створюючи проект «Парк», його першочерговим завданням була турбота за шкільним парком. Але швидко стало зрозуміло, що цього недостатньо, тому цей проект переріс у більш широке поняття екологічного спрямування, на сьогодні проект «Парк» займається не тільки прибирання парку, а й вивчає екологічний стан лісу та прибирання в ньому сміттєзвалищ, проводить численні екологічні акції. Наприклад, акція «Чисте довкілля», під час якої діти-волонтери розчищували джерело. Акція «Паперу – друге життя» закликає не засмічувати навколишнє серидовище та пропагує збереження лісів планети. До цієї акції по збиранню макулатури приєднуються і жителі села, що сприяє підвищенню екологічної культури сільської громади, прищеплює учнівській молоді почуття відповідальності, організованості, сприяє зближенню різних поколінь односельчан і, взагалі, згуртовує школу та сільську громаду.

Проводиться також акція «Зимова пігодівля пташок», в рамках якої діти виготовляють годівниці, розвішують їх на території села і регулярно поповнюють їх їжею.

Волонтери та проект «Парк» не тільки турбуються про те, щоб не знищувався екосвіт нашої місцевості, а й примножують його. Діти з радістю відгукуються на пропозицію забезпечити шкільну квіткову клумбу посадковим матеріалом, допомагають їх висадити та доглядають за квітами протягом літніх канікул.

Неодноразово волонтери проводили акцію «Посади дерево!», в якій брали участь і члени волонтерського загону і жителі села.

Ні для кого не новина, що ліси – це зелені легені планети і волонтерська робота екологічного спрямування дуже важлива для людства. Але...

Життя складне таке, як кажуть люди,

Життя прожить – не ниву перейти.

І справді «На житті, як на довгій ниві» може трапитися багато приємних і не дуже життєвих ситуацій. Іноді трапляється так, що проживши довге життя,людина на схилі років залишається сама, без підтримки і допомоги. Щоб таких людей було як мога менше у нашому суспільстві, волонтери нашої школи обя’єднали свої зусилля із проектом ГАШ « Милосердя».

Коло діяльності цього проекту досить широке. Один із напрямів – це виїзди з концертами і привітаннями до будинку людей похилого віку. Цих приїздів літні люди чекають з нетерпінням, тому що діти розповідають про події на території сільради, а також, повернувшись додому, волонтери передають записки від них їхнім знайомим, теж людям вже дуже похилого віку, які проживають у нашому селі.

Інакше спрямування роботи одного проекту- це допомога одиноким літнім односельчанам. З огляду на те, що в селі люди знають один одного, то не викликає труднощів у з’ясуванні, кому небхідна волонтерська допомога. Волонтери об’єднуються в невеликі групи(2-3учні), згідно з місцем проживання, і допомагають одиноким людям похилого віку, які проживають поблизу них. Це може бути і допомога по господарсту, взимку – розчищення доріжок, восени – прибирання опалого листя, або придбання хліба чи ліків, за рецептом лікаря.

Зрозуміло, що в скрутне становище можуть потрапити не тільки одинокі люди похилого віку. Учні також збирали речі, іграшки для дітей-сиріт під час акції «Милосердя».

Не все можна передбачити планом. Коли згорів будинок у родини учня нашої школи, члени волонтерського загону збирали по всьому селі речі, посуд, продукти харчування, гроші. Про що було навіть надруковано на сторінках шкільної газети «Калейдоскоп», яка розповсюджується серед учнів школи та сільської громади.

Волонтерство – це багатогранна справа. Наступна грань, про яку хочеться розказати, турбота за відродження здорової нації, пропаганда здорового способу життя, боротьба із шкідливими звичками. У нашій школі цей напрям реалізовується через волонтерський загін та проект ГАШ «Здоров’я». Активно допомагає у цьому питанні міністерство Здоров’я і Спорту нашої шкільної самоврядної організації «Шкільне містечко». Силами волонтерів та членів одного міністерства, щоранку проводиться ранкова зарядка, здійснюється регулярне провітрювання класних кімнат, проводяться рухливі ігри на перервах.

На нашу думку, являється аксіомою те, що здоров’я тісно пов’язане із заняттями фізичною культурою. «Спорт протягом життя» - це девіз, під яким відбувається вся спортивна робота в школі. І це не просто гасло. Силами волонтерів у школі регулярно проводяться різноманітні спортивні змагання, естафети, дружні зустрічі між класами та між школами з волейболу, баскетболу, футболу.

Одним із значних досягнень наших учнів є друге місце в Чемпіонаті України серед сільських дитячих команд з футболу «Даруй добро дітям!» у 2005 році у місті Києві. Більшість учнів нашої школи і волонтери в тому числі бажають не тільки знати і вміти, а й навчити інших. І завдяки спільним зусиллям учасники нашої шкільної агітбригади, які на VІІ обласному зльоті програми «Сприяння просвітницькій роботі «Рівний-рівному» серед молоді України щодо здорового способу життя», за підрахунками глядацьких голосів, посіли ІІ місце, отримали посвідчення інструкторів. І тепер підлітки-інструктори мають можливість проводити заняття, тренінги та інші форми роботи з учнями інших шкіл, тим самим мають можливість серед великої кількості підлітків боротися з шкідливими звичками і пропагувати здоровий спосіб життя.

На останок дозвольте продемонструвати фрагмент виступу нашої агітбригади, в якому діти використовували власні малюнки.

Скажіть, будь ласка, про яку шкідлику звичку йде мова.

Як ви бачите, волонтер може зробити дуже багато, але й отримуває за це він теж багато: і нових друзів, і вдячність, і моральне задоволення. Цю розповідь хочеться закінчити девізом волонтерського загону нашої школи:

 

Не запитуйте країну, що вона

може зробити для вас.

Запитайте, що ви можете

зобити для своєї країни.

А.В.Щира ЗДВР Глушківської ЗОШ